Mie Olise Kjærgaard: "København udmærker sig i mængden af vandflader og langt lys."

Oprettet: 27. august 2025Læsetid: 4 min.
Mit København: Kunstner Mie Olise Kjærgaard har boet i London, New York og San Fransisco, men København har stadig hendes hjerte – især på grund af lyset, vandfladerne og konstruktionerne.

Mie Olise Kjærgaard, 51 år, uddannet billedkunstner. Lige nu aktuel med sin største soloudstilling i Danmark, Agile Aggressions, på Trapholt. Bor i København.

1. Hvornår føles København mest som din by?

”Jeg er mest glad for København, når det er vindstille. Jeg cykler ofte gennem byen med en masse habengut, og det er bedst uden vind. Spejlfladerne er rene og fordobler blikkets lys og linjer. Jeg har boet flere år i London, New York og San Fransisco, og dér, hvor København virkelig udmærker sig, er i mine øjne mængden af det lange lys og vandfladerne – og selvfølgelig at man kan hoppe i havnen."

2. Hvilken skjult perle i byen er næsten for god til at dele? 

”Jeg er vild med konstruktioner, broer og havne. Det er en helt speciel oplevelse at stå midt på cykeljernbanebroen ved Carlsberg Byen mod Vestre Kirkegaard og kigge ned på sporene. Jeg husker som teenager at komme ind mod København den vej med tog. Det var helt specielt.”

Enghave Plads
18 min.

Carslbergviadukten

Foto: Visit Copenhagen

3. Hvilket sted i byen vender du altid tilbage til?

”Jeg har haft mange steder i byen, fordi jeg som kunstner har været med til at aktivere nye bydele, før de blev stilede og dyre. Jeg har haft værksted i A-huset på Islands Brygge, i Toms Chokoladefabrik, på Carlsberg, i Den Røde by i Nordhavn og på Rentemestervej, mens bydelene blev udviklet. Jeg synes, de rå områder af byen er vigtige, de er `tomme porer` og dermed et sted, hvor drømme kan udfolde sig. Jeg er ked af, at disse rum for potentiale lukker sig i byplanlægningen, fordi det presser de originale tanker ud af byen, hvis ikke de er lukrative. Jeg tror desværre, at den tankegang på sigt vil vise sig både urentabel og kedelig.”

Den nye M4-linje, hvor kunsten fylder meget, er helt fantastisk. Især René Schmidts to værker på Sluseholmen er en vild oplevelse – som I-Robot møder Akropolis.
Mie Olise Kærgaard

Med Mit København tager vi dig med på en overraskende rejse gennem byen, hvor kendte københavnere og lokale legender deler deres skjulte perler.

4. Hvad er dit bedste tip til en unik oplevelse i København?

”Mit bedste tip er at købe en flaske vin og nogle østers og finde den sidste solstråle ved en havnekaj eller et sted, hvor man kan kravle op – med en sød ven og et tæppe under armen.”

Mød flere kendte ansigter

Tilmeld dig vores inspirationsmail og få tips til kendte københavneres yndlingssteder i byen.

5. Hvilken metrostation er din favorit?

”Jeg synes, at den nye M4-linje, hvor kunsten fylder meget, er helt fantastisk. Især er René Schmidts to værker på Sluseholmen en vild oplevelse – som I-Robot møder Akropolis – og det at spænde skalaen endnu mere ud i en i forvejen stor konstruktion, kan jeg ikke stå for. Det vækker mig og rammer mig lige i Solar Plexus.”

Sluseholmen

Mie Olise er især vild med kunsten på Sluseholmen

Foto: Metroselskabet