Nyd efterårsfarverne i det fri
Det er lige nu, at byens grønne parker skifter farve til smukke orangerøde nuancer, inden de lader bladene falde for i år. Drømmer du om masser af luft under vingerne, kan du tage Metroen til Vestamager og gå en tur på Kalvebod Fælled.
Fælleden er et af de eneste steder i København, hvor du kan opleve et stort sammenhængende naturområde med åbne vidder og tæt krat, eng, overdrev, moser og søer. Du kan også møde tusindvis af hjejler på vej sydpå, lige som der er gode chancer for at se havørne.

Naturpark Amager
Tag på kastanjejagt ved Søerne
Søerne i København er et genialt spot, hvis du vil ud og samle kastanjer. Stå af Metroen på Trianglen, og start ved Sortedam Sø, hvor du finder store, næsten 100 år gamle kastanjetræer, der er spækket med de velkendte grønne kugler med pigge.
Når I har samlet nok af de små brune skatte, der gemmer sig indeni, kan I passende tage en tur rundt om en Søerne – måske med en kop kaffe eller varm kakao i hånden.

Søerne
Spil brætspil på Bastard
Brætspilscaféen Bastard i Huset tæt på Gammel Strand inviterer på indendørshygge og alle de brætspil, du kan ønske dig. Her er mere end 5860 forskellige – lige fra klassikere som Bezzerwizzer og Backgammon til nye spil som Sunrise Sunset og Zoo Tycoon.
Kender du ikke reglerne, står frivillige spilleorakler klar med en hjælpende hånd. Og så gælder det ellers bare om at lade terningerne rulle.

Bastard Café
Drøm dig væk til troperne
Når det virkelig rusker udenfor, er det skønt at drømme sig væk til varmere himmelstrøg. Står du af Metroen på Nørreport, er der kun en kort gåtur til Botanisk Have, hvor du kan nyde den tropiske varme i det ikoniske Palmehus.
Gå på opdagelse i tusindvis af eksotiske og sjældne planter, og nyd den særlige ro og fordybelse i de grønne omgivelser.

Palmehuset i Botanisk Have
Se vagtskifte på Amalienborg
Den Kongelige Livgardes vagtskifte er altid en god oplevelse – også i efteråret. Hver dag marcherer Livgarden fra kasernen ved Rosenborg Slot gennem Københavns gader for at ende ved Amalienborg, hvor vagtskiftet finder sted kl. 12. Står du af Metroen ved Marmorkirken er der kun fem minutter på gåben til slotspladsen.
Når vagtskiftet er ovre, kan du fuldende oplevelse med et besøg på Amalienborgmuseet, hvor du kan opleve det kongelige liv i fortid og nutid.

Amalienborg Slot
Oplevelser med Metroen
Fik du også set?

Timm Vladimir: ”Nørrebro har den fedeste københavner-feeling”
Mit København: Timm Vladimir elsker den særlige stemning på Nørrebro, diversiteten og de små caféer og vintagebutikker – og åbner snart sin egen kaffe- og cocktailbar i den spraglede bydel.

Guide: Det skal du opleve på en regnvejrsdag i København
Dryp, dryp, dryp. Vi slipper ikke for lidt regnvejr indimellem, men byen er heldigvis fuld af hyggelige oplevelser med tag over hovedet – og Metroen får dig tørskoet frem.

Ericka Jane: ”Når byen fester med mig – så ved jeg, den er min”
Mit København: Sangerinden Ericka Jane elsker at danse gennem natten med sine veninder – fra ét dansegulv til et andet.